Sprawy którymi zajmuje się KIR.

Instytucje państwowe oraz prywatne

Niezwykle ważna instytucja państwowa, która powołana została w 1992 roku między innymi przez Związek Polskich Banków i Narodowy Bank Polski. Podstawowe kwestie związane nie tylko z jej utworzeniem, ale również najważniejszymi zadaniami i obowiązkami opisane zostały w Ustawie z dnia 29. sierpnia 1997 roku o Prawie bankowym.

Cztery nadrzędne zadania Krajowej Izby Rozliczeniowej

KIR zajmuje się zarządzaniem przepływem pieniężnym i świadczy usługi rozliczeniowe banków, sądów, administracji publicznej, a także przedsiębiorstw państwowych i prywatnych. Do jej najważniejszych obowiązków należy:

  • dostarczanie usług mających z zadanie wspierać i poprawiać wydajność krajowych transakcji bezgotówkowych (wykonywanych przede wszystkim kartą oraz poprzez aplikację lub bankowość internetową)
  • zapewnienie bezpiecznych i jednocześnie szybkich oraz niezawodnych rozliczeń międzybankowych w złotówkach i EUR
  • dostarczanie i wdrażanie usług, których celem jest wsparcie aktywności sektora bankowego krajowej administracji publicznej
  • tworzeniem usług i produktów, które wpierać będą dział R&D, czyli Research and Development, zajmującego się badaniami i rozwojem krajowego systemu finansowego w Polsce.

KIR ułatwia wykonywanie transakcji elektronicznych

Usługa ELIXIR, opracowana i nadzorowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową pozwala na dokonywanie transakcji w oparciu o sesje przychodzące i wychodzące. Elektroniczny system rozliczeń transakcji to model, który pozwala na sprawną i łatwą realizację przelewów, poleceń zapłaty i czeków. Transakcje dokonywane są w złotówkach. Dodatkową usługą jest możliwość wykonania natychmiastowej realizacji płatności, dzięki Express Elixir. Model ten polega na jak najszybszym rozliczeniu i zaksięgowaniu kwoty przelewu, co sprawia, że proces trwa nie więcej niż 30 minut. Należy jednak wiedzieć, że maksymalna kwota przelewu to 100 000 złotych, dodatkowo niektóre banki pobierają opłaty za możliwość skorzystania z usługi Express Elixir w wysokości do 20 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *