Archiwum kategorii: Aktualności

Pozew zbiorowy o WIBOR – czy jest to możliwe

Kiedy klienci indywidualni i przedsiębiorcy przekraczają próg banku w poszukiwaniu kredytu, ich oczy spoglądają na świat wskaźników, a jednym z najważniejszych jest WIBOR. To właśnie ten wskaźnik, aktualizowany każdego dnia o godzinie 11:00 przez polskie banki, wyznacza koszty kredytów. Tak więc ma on niezwykle istotne znaczenie zarówno dla tych, którzy marzą o pożyczce, jak i dla samych banków.

Dowiedz się więcej

Unieważnienie WIBOR – czy kredytobiorcy mogą odzyskać pieniądze

W roku 2022 Sąd Okręgowy w Katowicach podjął decyzję o tymczasowym usunięciu wskaźnika WIBOR z umów kredytowych, co jest istotną wiadomością dla wielu kredytobiorców.

Dowiedz się więcej

Pomoc kredytobiorcom w unieważnieniu kredytu

3 listopada 2022 roku sąd w Katowicach wydał przełomowy wyrok, który może zakwestionować legalność obowiązywania w umowach kredytowych wskaźnika WIBOR. Od lat organizacje kredytobiorców, a także eksperci od prawa bankowego, oskarżali banki, że te wykorzystują WIBOR do zawyżania kosztów obsługi kredytów hipotecznych.

Dowiedz się więcej

WIBOR – jak długo jeszcze będzie obowiązywać

Inflacja, napędzana wyższymi kosztami energii i żywności oraz zaostrzona przez…

Dowiedz się więcej

Unieważnienie umów kredytowych z WIBOR

Rząd przedstawił niedawno projekt ustawy, który przewiduje m.in. rezygnację ze…

Dowiedz się więcej

Unieważnienie klauzuli WIBOR - co musisz wiedzieć

Kredyty hipoteczne należą do jednych z najbardziej popularnych. Obecnie większość…

Dowiedz się więcej

Wykreślenie WIBOR z umowy kredytowej – dostępne opcje

Popularność kredytów hipotecznych w Polsce jest ogromna. Zdecydowana większość banków udziela tych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, na które składa się między innymi rata odsetkowa. Wysokość tej raty uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od wskaźnika WIBOR. Stawka ta nie jest stała, ulega zmianie, gdy Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podwyższenie stóp procentowych. Każda podwyżka WIBOR powoduje wzrost raty kredytu. Coraz więcej kredytobiorców podważa sens obecności WIBOR w umowach kredytowych.

Dowiedz się więcej

Czy stosowanie wskaźnika WIBOR jest legalne

Coraz więcej kredytobiorców zastanawia się nad tym, czy stosowanie przez banki wskaźnika WIBOR jest legalne. Okazuje się, że najświeższe orzecznictwo sądów wskazuje, że nie do końca może tak być. 3 listopada 2022 roku Sąd Okręgowy w Katowicach wydał orzeczenie, które dla osób mających zobowiązania kredytowe jest naprawdę przełomowe. Na jego podstawie tymczasowo wykreślono WIBOR z umowy kredytowej.

Dowiedz się więcej

Czy można pozwać bank za stosowanie wskaźnika WIBOR

Kredyty w złotówkach mogą mieć oprocentowanie zmienne albo stałe. Najczęściej zmienne oprocentowanie mają kredyty hipoteczne. Oprocentowanie tych składników składa się z marży, która jest zarobkiem banku praz ze wskaźnika WIBOR. Jego wysokość ulega zmianie wraz ze zmianą wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Od kilku miesięcy WIBOR urósł do ponad siedmiu procent. Kredytobiorcy zaczynają składać w sądach pozwy o unieważnienie umów opartych na WIBOR. Można złożyć WIBOR pozew zbiorowy lub indywidualny.

Dowiedz się więcej

Pozew banku o unieważnienie WIBOR-u

W ciągu kilku ostatnich miesięcy wysokość rat kredytów ze zmiennych oprocentowaniem udzielonych przez banki w złotówkach uległa znacznemu zwiększeniu. Wpływ na to miały podwyżki stóp procentowych, które bezpośrednio wpłynęły na zmianę stawki WIBOR. Unieważnienie WIBOR-u to bardzo duża szansa na to, aby przyszłe raty były znacznie mniejsze.

Dowiedz się więcej

10/18