Archiwum kategorii: Aktualności

WIBOR – specyfika pozwu zbiorowego

Jak skutecznie walczyć o wykreślenie wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej? Na liście propozycji, które pojawiają się coraz częściej, jedną z dominujących pozycji ma pozew zbiorowy. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czym się charakteryzuje.

Dowiedz się więcej

Ważne pytanie o legalność WIBOR

Pytanie o legalność WIBOR jest złożone, bo odpowiedź na nie wymaga odniesienia się do co najmniej kilku kwestii. O ile dotyczy ono samej obecności tego wskaźnika w umowach, nie powinna ona budzić większych wątpliwości. Jeśli jednak odnosi się do sposobu jego wyliczania, wątpliwości jest więcej niż początkowo mogłoby się wydawać. Właśnie na nich skupiają się dziś kancelarie prawnicze przygotowujące pozwy o WIBOR.

Dowiedz się więcej

WIBOR 6M jako przedmiot pozwów

Wysokie raty kredytów zaciąganych w złotówkach są tłumaczone na wiele sposobów. Osoby, które chcą wyjaśnić, jakie mogą być ich źródła, zwracają uwagę przede wszystkim na inflację oraz niestabilną sytuację w państwie. Nie brakuje jednak również głosów należących do ekspertów, którzy przestrzegają przed zrzucaniem całej winy na to, na co kredytobiorcy nie mają wpływu.

Dowiedz się więcej

Pozew zbiorowy o WIBOR – czy jest to możliwe

Kiedy klienci indywidualni i przedsiębiorcy przekraczają próg banku w poszukiwaniu kredytu, ich oczy spoglądają na świat wskaźników, a jednym z najważniejszych jest WIBOR. To właśnie ten wskaźnik, aktualizowany każdego dnia o godzinie 11:00 przez polskie banki, wyznacza koszty kredytów. Tak więc ma on niezwykle istotne znaczenie zarówno dla tych, którzy marzą o pożyczce, jak i dla samych banków.

Dowiedz się więcej

Unieważnienie WIBOR – czy kredytobiorcy mogą odzyskać pieniądze

W roku 2022 Sąd Okręgowy w Katowicach podjął decyzję o tymczasowym usunięciu wskaźnika WIBOR z umów kredytowych, co jest istotną wiadomością dla wielu kredytobiorców.

Dowiedz się więcej

Pomoc kredytobiorcom w unieważnieniu kredytu

3 listopada 2022 roku sąd w Katowicach wydał przełomowy wyrok, który może zakwestionować legalność obowiązywania w umowach kredytowych wskaźnika WIBOR. Od lat organizacje kredytobiorców, a także eksperci od prawa bankowego, oskarżali banki, że te wykorzystują WIBOR do zawyżania kosztów obsługi kredytów hipotecznych.

Dowiedz się więcej

WIBOR – jak długo jeszcze będzie obowiązywać

Inflacja, napędzana wyższymi kosztami energii i żywności oraz zaostrzona przez…

Dowiedz się więcej

Unieważnienie umów kredytowych z WIBOR

Rząd przedstawił niedawno projekt ustawy, który przewiduje m.in. rezygnację ze…

Dowiedz się więcej

Unieważnienie klauzuli WIBOR - co musisz wiedzieć

Kredyty hipoteczne należą do jednych z najbardziej popularnych. Obecnie większość…

Dowiedz się więcej

Wykreślenie WIBOR z umowy kredytowej – dostępne opcje

Popularność kredytów hipotecznych w Polsce jest ogromna. Zdecydowana większość banków udziela tych kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, na które składa się między innymi rata odsetkowa. Wysokość tej raty uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od wskaźnika WIBOR. Stawka ta nie jest stała, ulega zmianie, gdy Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podwyższenie stóp procentowych. Każda podwyżka WIBOR powoduje wzrost raty kredytu. Coraz więcej kredytobiorców podważa sens obecności WIBOR w umowach kredytowych.

Dowiedz się więcej

10/21