Artykuły

Kolejny bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu!

Jak donosi Bank BNP Paribas – od 14 stycznia 2023 roku, Bank ten zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIBOR i zmiennej stopie procentowej. Nadal w ofercie Banku będą dostępne oferty kredytów hipotecznych na czasowo stałym oprocentowaniu.

W przeciwieństwie do Banku ING Banku Śląskiego, BNP Paribas nie wskazał do kiedy potrwa zawieszenie w sprzedaży tych usług. Bank nie informuje również o wprowadzeniu (bądź możliwej dacie wprowadzenia) kredytów opartych na wskaźniku WIRON i zmiennej stopie procentowej.

Powyższe działanie kolejnego Banku wskazuje, na kilka zasadniczych kwestii:

  • wskaźnik WIBOR mógł być poddawany manipulacją, o których pisaliśmy w poprzednich postach na blogu,
  • Banki nadal nie posiadają odpowiednich danych pozwalających im na wprowadzenie WIRONU tak do nowych, jak i starych umów kredytowych,
  • z uwagi na pojawiąjące się wątpliwości co do wyliczania WIRONU – wprowadzenie tego wskaźnika do umów kredytowych również pozostaje wątpliwe,
  • obecnie wskaźnik WIBOR pomimo, że stopy procentowe od września 2022 roku pozostają bez zmian – zaczyna spadać, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze zyski Banku – a w konsekwencji, oferowanie kredytów na zmiennym oprocentowaniu – może być dla Banków mniej korzystne.

O kolejnych nowościach, będziemy Państwa na bieżąco informować. Niemniej, tych z państwa, którzy posiadają wątpliwości co do rzetelności WIBORU – zapraszamy do kontaktu i podjęcia działań mających na celu zweryfikowanie umowy kredytowej.

Adwokat Anna Rzeszutko

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła aplikację sędziowską. Wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.  Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.