Artykuły

Kolejne sądy wykreśliły WIBOR z umowy kredytowej!

Kolejne sądy wykreśliły WIBOR z umowy kredytowej!

Rok 2023 daje kolejne nadzieje na walkę z WIBOREM złotówkowiczom. Kolejne sprawy złotówkowiczów trafiają do Sądów. Kredytobiorcy domagają się wykreślenia WIBORu z umów kredytowych bądź stwierdzenia nieważności całej umowy zawartej pomiędzy nimi a Bankiem.

Początek tygodnia przyniósł kolejne dobre wiadomości dla kredytobiorców. Sąd Okręgowy w Krakowie i Sąd Rejonowy w Zwoleniu wydały na początku 2023 r. postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń konsumentów na czas trwania postepowania.

Sądy stwierdziły, że kredytobiorcy uprawdopodobnili istnienie roszczenia (w tych przypadkach kwestionowano WIBOR i jego legalność) i na czas trwania postępowania mają oni płacić raty kredytów oparte wyłącznie na marży banku.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Sądu Rejonowego w Zwoleniu dają nadzieję tysiącom kredytobiorców uwolnienia się od wysokich rat kredytów. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie WIBOR 3m wynosi 6,91% a WIBOR 6m – 6,99% – jego wykreślenie z umowy, powoduje obniżenie raty kredytu nawet o kilka tysięcy złotych!

Wprawdzie postanowienia te nie są prawomocne, a Bankowcy z całą pewnością będą kwestionowali w/w postanowienia, pokazuje to jednak, że kolejne, niezależne od siebie Sądy zauważają problemy związane z WIBOREM. Po raz kolejny należy zaznaczyć, że sprawy frankowiczów początkowo przez wiele osób – w tym rząd i specjalistów – były kwestowane, a obecnie ok. 98% spraw kredytów opartych na franku szwajcarskim jest przez konsumentów wygrywana. Warto zastanowić się nad skierowaniem sprawy do Sądu.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z Kancelarią. Bezkosztowo przeanalizujemy Państwa umowę kredytową, wskażemy możliwości i pomożemy unieważnić WIBOR w łączących Państwa z Bankiem umowach.

Adwokat Anna Rzeszutko

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła aplikację sędziowską. Wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.  Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.