Artykuły

Czy TSUE wypowie się w sprawie kredytów wiborowskich?

Czy TSUE wypowie się w sprawie kredytów wiborowskich

W ostatnich dniach opinię publiczną obiegła informacja, że katowicki Sąd Okręgowy może skierować w najbliższym czasie pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kwestii związanych z legalnością wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych.

Przypomnijmy, że ten sam Sąd udzielił w listopadzie 2022 roku przełomowego zabezpieczenia, na podstawie którego doszło do tymczasowego wykreślenia wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej.

Czy złotówkowicze podzielą los frankowiczów?

Z kolei w sprawach frankowiczów, którym początkowo nikt nie dawał szans na wygraną z bankami, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się już w wielu istotnych dla kredytobiorców kwestiach. W konsekwencji tego obecnie większość spraw frankowiczów kończy się wygraną konsumentów.

Skierowanie pytań do TSUE daje nadzieje na podobny rezultat także w przypadku tych klientów, którzy zaciągnęli zobowiązania  oparte o wskaźnik WIBOR.

O decyzji katowickiego Sądu, jak i o decyzji Trybunału będziemy Państwa informować na bieżąco!

Zapraszamy do kontaktu.

Adwokat Anna Rzeszutko

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła aplikację sędziowską. Wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.  Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.